KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvareller 13128648

nr 1312 8648

Acke Hallgren

(1885-1940), Sverige

7 st akvareller med Stockholmsmotiv, bland annat Riddarhuset. Delvis monogramsignerade, troligen 1912. Motivet: 36x23 - 23x26 cm

Axel "Acke" Hallgren, svensk bildkonstnär född 1885, död 1940 .

Utrop:

3.000 kr

Såld:

6.000 kr

måndag 9 mars 2020
kl 20:02:31

Acke Hallgren

Läs mer om Acke Hallgren